Saturday, April 21, 2018

Bruno Bräuer

Bruno Oswald Bräuer
(4 February 1893 - 20 May 1947)

Promotions:
01.12.1911 Gefreiter
01.07.1912 Unteroffizier
01.10.1915 Feldwebel
01.12.1916 Vizefeldwebel
01.10.1917 Offiziers-Stellvertreter
07.08.1919 Leutnant
01.01.1920 Polizei-Leutnant
29.09.1923 Polizei-Oberleutnant
04.04.1928 Polizei-Hauptmann
01.06.1935 Polizei-Major
15.10.1935 Major
01.01.1938 Oberstleutnant
01.01.1939 Oberst
01.09.1941 Generalmajor
06.09.1942 Generalleutnant
01.06.1944 General der Fallschirmtruppe

Medal:
24.05.1940 Ritterkreuz (Nr. 36)



Source:
geocities.ws

No comments:

Post a Comment